HP Spectre Pro X360 G2 – A második eljövetel
By Decsi Balázs
Bevezető
Az egyik legelső gépek között volt a HP Spectre Pro x360 első generációja, amit kipróbálhattunk a Microsoft’s First League program keretein belül. Most lehetőségünk volt egy hétig használni a folytatást.
Mivel kifejezetten jól sikerült elsőre is, ezért nem sok helyen volt szükséges változtatni a korábban megálmodott koncepción. A doboz amiben érkezik tableteknél megszokott módon, szétcsúsztatva nyílik. A csomagban megtalálhatjuk magát a gépet (de tegezhetjük is 🙂 ), egy bújtatós tokot, a töltőkábelt, valamint egy tollat amivel a kijelzőt tudjuk izgatni, az ujjaink mellett.
A külső és ami számít
Kívülről szinte semmit sem változott, ami ebben az esetben előny, hiszen ezt már elsőre is eltalálták. Mindenhol fémmel találkozunk.
A kijelzőt karcálló üveg védi (és természetesen érintés érzékeny, egyszerre mind a 10 ujjunakat képes követni), míg a billentyűzet és a touchpad kellemes tapintású műanyagból készült. Előbbi háttérvilágítással is rendelkezik, így megkönnyítve az éjszakai használatot (bár továbbra sem sikerült megoldani, hogy ne szivárogjon ki a fény a billentyűk széleinél), míg utóbbi hihetetlenül nagy és multitouch képes (3 ujjat érzékel egyszerre).
A gépelési élmény elsőrendű, a gombok halkan járnak, viszonylag nagy úttal, és határozott nyomásponttal rendelkeznek. Bal oldalt található a töltőport, a hűtőrendszer nyílása, egy USB 3.0-s port, a bekapcsoló gomb, valamint egy SD kártya olvasó.
Jobb oldalon a kombinált jack csatlakozó, további két 3.0-s USB kapu, egy HDMI és egy display port csatlakozó, a hangerő szabályzó, valamint egy start gomb.
A megjelenítő egy meglehetősen jó minőségű 13,3″-os IPS panel amely közel 180°-os betekintési szögekkel rendelkezik. Felbontása WQHD (2560×1440 pixel). Minden tűélesen jelenik meg a szemünk előtt. Mivel egy átalakítható eszközről beszélünk tablet-ként is használhatjuk. Ezt úgy oldották meg hogy a kijelzőt 360°-ban hátra
tudjuk fordítani. Először nem értettem a lényegét ennek a megoldásnak, viszont nagyon jól használható a koncepció. A billentyűzet tartja a kijelzőt, viszonylag stabilan (ám nem minden pozícióban, ilyenkor sajnos összecsuklik, és egy nagyon komoly fekete pont a mérnököknek, mert már az elődmodell esetében is előfordult), így általában minden helyzetben megfelelő szöget állíthatunk be a kényelmes használat érdekében. Ennek hosszabb távon van jelentősége, hiszen a majd másfél kilogrammos eszközt fél óra után már kényelmetlen tartani.
A szép külső alatt, milyen belsőt találunk?
A nálunk járt gép az egyik lehető legcombosabb verzió, ami elérhető. 6. generációs (SkyLake) Intel Core i processzorokat választhatunk név szerint i5 6200U, i5 6300U és i7 6600U. Mi az utóbbival kaptuk, 8 Gb memóriával,
egy 512 Gb-os SSD-vel kiegészítve.
Mindennapos használatban hihetetlenül reszponzív a ketyere. Minden azonnal történik, mindez szinte hangtalanul, ugyanis alacsony terhelés mellett nem megy az egyébként aktív hűtés. A teljes hangtalanságba csak az rondít bele, hogy ilyenkor is hallhatóan ciripel. Ez egy majd félmilliós gép esetében eléggé zavaró. Természetesen terhelés alatt eléggé melegszik, a fém ház nagyon jól vezeti a hőt. Ez azt eredményezi, hogy olyan 4-5 perc után már éget, ha a processzor környékén csupasz bőrfelülettel találkozik a laptop. Ilyenkor már a hangját is hallatja, ami egy csendes szobában eléggé zavaró tud lenni. Az integrált HD Graphics 520 sok mindenre nem elég, egyszerűbb és régebbi játékokat viszonylag normális sebességgel képes futtatni. Videózni és egyéb multimédiás tartalmakat fogyasztani nagyon jó, a Bang and Olufsen nevével fémjelzett hangszórók jó minőségben (laptopos és táblagépes viszonylatban) képesek megszólaltatni az audio tartalmakat, bár egy picit a maximális hangerő lehetne magasabb.
És a maradék
A csomagban található egy aktív toll is, amivel akár írhatunk is a kijelzőre. Bár megszokást igényel, mert nem annyira érzékeny, mint mondjuk egy Surface Pro esetében, illetve a késleltetés is nagyobb az ideálisnál. Viszont itt is nyugodtan megtámaszthatjuk a kezünket a kijelzőn, nem fogja ilyenkor érintésnek venni. Windows Ink és OneNote az elvárásoknak megfelelően működik.
A beépített akku 3 cellás, 56 Wh-s. Ezzel olyan 6-8 órán keresztül számíthatunk rá, mielőtt töltőért kellene rohannunk. Itt megjegyezném, hogy a kapott töltő egy 45 W-os darab, ami két és fél óra alatt képes teletölteni a
lemerült áramforrást. Viszont a kábel eléggé otromba és kemény darab, ami sokat ront az amúgy filigrán gép megjelenésén.
Végül említsük meg a piszkos anyagiakat. Egy prémium gépről lévén szó eléggé vastagon fogott az a bizonyos
ceruza. A Magyarországon elérhető legolcsóbb konfiguráció fél millió forint felett indul. Ez eléggé sok Deák
Ferenc és még több Mátyás király. Az apróbb hibák ellenére nagyon tetszetős eszközt tettek le a HP mérnökei, ám az ár függvényében csak TETSZETT a gép, abból viszont nagyon!
Bővebb specifikációk itt tekinthetők meg:
http://store.hp.com/us/en/pdp/hp-spectre-pro-360-g2—customizable-t5z48av-mb